دندان‌ها را می‌توان به عنوان بخشی از صورت معرفی کرد که تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی دارند، به همین دلیل افراد زیادی به دنبال راهکارهای مختلف مانند بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان برای افزایش زیبایی دندان هستند. این روزها با توجه به روش‌های پیشرفته‌ای که در حوزه دندانپزشکی ارائه شده، این امکان وجود دارد تا افراد مختلف بتوانند دندان‌هایی زیبا و سفید داشته باشند. یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین راه‌کاری که می‌تواند به افراد برای داشتن دندان‌های زیبا و سفید کمک کند بلیچینگ است.

دندان ها به چه دلیل تغییر رنگ می دهند؟

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند منجر به تغییر رنگ دندان‌ها شوند، که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلیل برای تغییر رنگ دندان‌ها عدم رعایت بهداشت است. در واقع زمانی که دندان‌ها شستشوی مناسبی نداشته باشند، به مرور زمان دچار تغییر رنگ خواهند شد. در بسیاری از موارد برای سفید کردن دندان‌ها مسواک کردن دیگر راهکار مناسبی نیست، در نتیجه باید به سراغ راهکارهای دیگری از جمله بلیچینگ رفت.

استفاده از نوشیدنی های حاوی رنگ

زمانی از نوشیدنی‌های حاوی رنگ مانند چای و قهوه به میزان زیاد در طول روز استفاده شود، به مرور زمان رنگ دندان‌ها تغییر خواهد کرد و لکه‌های زرد و قهوه‌ای به مرور زمان بر روی دندان‌ها ظاهر خواهند شد. البته این مورد می‌تواند تا حد زیادی با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان، قابل پیشگیری باشد.

مصرف دخانیات

افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند، به مرور زمان با مشکل تغییر رنگ دندان‌ها مواجه خواهند شد. البته دخانیات می‌تواند در بلند مدت علاوه بر تغییر رنگ دندان‌ها منجر به خرابی و پوسیدگی آنها نیز شود.

چگونه می توان دندان ها را سفید کرد؟

همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد، بلیچینگ دندان یک راهکار موثر برای سفید کردن دندان است. همچنین از بلیچینگ در عمل زیبایی طراحی لبخند و اصلاح طرح لبخند نیز استفاده می‌شود.

بلیچینگ به روش‌های مختلفی قابل انجام است که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

بلیچینگ دندان در مطب Office Bleaching

زمانی که شما برای انجام بلیچینگ دندان و یا همان سفید کردن دندان به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کنید، دندانپزشک با استفاده از مواد اسیدی که برای مدت زمان مشخص بر روی دندان‌های شما قرار می‌دهد، اجازه می‌دهد تا جرم دندان‌ها از بین بروند. پس از آن دندان‌ها را در معرض نور لیزر قرار می‌دهد تا به طور کامل سفید شوند.

معمولا بلیچینگ در مطب دندانپزشک، در طی 4 تا 5 جلسه انجام می‌شود که هر جلسه حدود 20 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید.

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان
بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان

بلیچینگ فوری دندان

بلیچینگ فوری یا سوپر بلیچینگ یک روش نوین برای جرم گیری دندان است، که در یک جلسه انجام می‌شود. در این روش هیدروژن پراکسید غلیظ بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. از مزیت‌های بسیار مهم این روش، انجام جرم گیری و سفید کردن دندان‌ها در یک جلسه است.

البته باید به این مورد توجه داشت باشید که معمولا تاثیرات این روش موقتی است و گاهی نیاز است تا بعد از گذشت یک تا دو سال، دوباره برای انجام بلیچینگ اقدام شود.

بلیچینگ در خانه Home Bleaching

در این روش ابتدا بیمار باید به مطب دندانپزشک مراجعه کند. دندانپزشک با تهیه یک قالب از دندان‌های فرد، یک نایت‌گارد یا قالب پلاستیکی تهیه کند. پس از آن باید با موادی که توسط دندانپزشک معرفی می‌شود، روزانه دندان‌ها شسته می‌شوند تا جرم آنها از بین برود و کاملا سفید شوند.

البته این روش در مقایسه با بلیچینگ در مطب، کمی زمان‌بر است، به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا بلیچینگ را در مطب دندانپزشک انجام دهند.

پس از انجام بلیچینگ به چه مواردی باید توجه کرد؟

بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  • از استعمال دخانیات خودداری شود
  • از مصرف نوشیدنی و غذاهای گرم خودداری شود
  • دندان‌های خود را حداقل روزی دو بار بشویید
  • از خمیر دندان و شوینده‌های مخصوص استفاده کنید
  • از مصرف میوه‌هایی مانند موز و سیب خودداری شود
  • برای اطمینان از عدم آسیب به مینای دندان به مطب دندانپزشک مراجعه کنید

لازم است به این مورد اشاره کنیم که اگر بلیچینگ دندان و یا همان عمل سفید کردن دندان، زیر نظر دندانپزشک انجام شود، می‌توان گفت که یک روش بسیار کم خطر است و آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند.

شما نیز با مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر بلندیان می‌توانید از خدمات حرفه‌ای دندانپزشکی از جمله بلیچینگ بهره‌مند شوید.

قیمت بلیچینگ دندان چه قدر است؟

قیمت بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان به موارد مختلفی بستگی دارد. برای دریافت هزینه و مشاوره رایگان با کلینیک دندانپزشکی دکتر بلندیان به شماره ۲۲۶۵۸۲۳۱-۰۲۱ یا ۰۹۳۰۲۵۴۵۲۸۴ تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 5 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *