ارتودنسی را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های درمانی مربوط به نامنظمی دندان‌ها معرفی کرد که تأثیر بسیار زیادی بر زیبایی چهره دارد. با اینکه ارتودنسی به عنوان یک راهکار و روش درمانی قدیمی در علم دندانپزشکی شناخته می‌شود، اما با گذشت زمان انجام آن نیز دچار تغییر و تحول شده است و در حال حاضر با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. ارتودنسی نامرئی یکی از انواع روش‌های ارتودنسی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

چه زمانی دندان‌ ها نیاز به ارتودنسی دارند؟

به طور کلی می‌توان گفت هر زمان که دندان‌ها دچار نامنظمی شده و ظاهر فرد را تحت تأثیر قرار داده باشد، نیاز است تا با استفاده از روش‌های درمانی و زیبایی مربوط به فک و دندان مانند ارتودنسی مشکل رفع شود، البته نیاز است تا به این مورد اشاره کنیم که برای رسیدن به نتایج بهتر لازم است تا در سنین پایین برای درمان نامنظمی دندان‌ها با این روش اقدام کنید.

معمولا زمانی که ارتودنسی در سنین پایین انجام شود، جا‌به‌جایی دندان‌ها از ریشه با سرعت و راحتی بیشتری صورت می‌گیرد، همچنین مدت زمان و طول درمان کوتاه‌تر خواهد شد.

استفاده از سیم و براکت در ارتودنسی

در گذشته تنها یک روش برای ارتودنسی دندان وجود داشت که شامل سیم‌کشی و استفاده از براکت بر روی دندان‌ها بود. به این دلیل که سیم و براکت کاملاً بر روی دندان‌ها مشخص بودند و احتمال آسیب به دندان‌ها نیز وجود داشت، بسیاری از افراد تمایل زیادی به استفاده از روش ارتودنسی نداشتند، اما در حال حاضر این روش با روش‌های دیگری انجام می‌شود که یکی از آنها استفاده از ارتودنسی نامرئی است.

ارتودنسی با سیم و براکت فلزی
ارتودنسی با سیم و براکت فلزی

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی همان طور که از نامش مشخص است، به سادگی قابل مشاهده نیست، در حالی که استفاده از سیم و براکت کاملا مشخص است و این احتمال وجود دارد که بر چهره فرد بیمار تأثیرات منفی داشته باشد.

ارتودنسی نامرئی معمولاً با روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که برخی از آنها شامل موارد زیر است.

استفاده از براکت پشت دندان

استفاده از براکت پشت دندان به جای قرار دادن آن بر روی دندان، یکی از روش‌هایی است که از چند سال قبل رواج پیدا کرد و به این دلیل که پشت دندان‌ها به سادگی قابل دیدن نیست، این روش بیشتر مورد استقبال قرار گرفت.

در زمان استفاده از براکت پشت دندان، به این دلیل که ممکن است دسترسی مناسبی برای شستن و مسواک کردن دندان‌ها وجود نداشته باشد، احتمال آسیب رسیدن به دندان‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد، به همین دلیل نیاز است تا در زمان استفاده از ارتودنسی با روش قرار دادن براکت پشت دندان، شستن دندان‌ها با دقت بیشتری انجام شود.

استفاده از براکت سرامیکی

براکت سرامیکی معمولاً دارای رنگ سفید و یا کاملاً بی‌رنگ است. براکت سرامیکی در مقایسه با براکت فلزی آسیب کمتری به دندان‌ها وارد می‌کند، همچنین به این دلیل که رنگ آن شبیه به رنگ دندان است، کمتر ظاهر فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اما باید این مورد را در نظر داشته باشید که در صورت عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان، این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان رنگ براکت سرامیکی تغییر کند، البته مصرف دائم مواد غذایی حاوی رنگ نیز می‌تواند منجر به تغییر رنگ براکت شود.

استفاده از الاینر شفاف

الاینر شفاف یک راهکار مدرن و کم‌خطر برای درمان نامنظمی دندان‌ها با روش ارتودنسی است. در این روش با استفاده از یک روکش شفاف و متحرک سعی می‌شود تا دندان‌ها در جای مناسب خود قرار بگیرند.

به این دلیل که الاینر شفاف بر ظاهر فرد تأثیر منفی نخواهد داشت و متحرک است، افراد زیادی تمایل دارند تا از این روش برای درمان نامنظمی دندان‌های خود استفاده کنند.

این روش برای افرادی مناسب است که می‌توانند به طور منظم و دائمی از الاینر استفاده کنند، زیرا درصورت استفاده نامنظم از این روکش، درمان به درستی انجام نخواهد شد.

نکته مهمی که در مورد الاینر شفاف وجود دارد این است که از آسیب به دندان‌ها جلوگیری می‌کند. به این دلیل که روکش متحرک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، می‌توان به سادگی و با دقت بیشتری دندان‌ها را مسواک کرد. البته نیاز است تا علاوه بر شستن منظم دندان‌ها، روکش الاینر را به طور دائم بشویید و سپس بر روی دندان‌های خود قرار دهید تا از خرابی و آسیب به دندان‌ها پیشگیری کنید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *