تا به حال شما هم در ارتباط با تکنیک اصلاحی دندان یا همان ارتودنسی آشنا شده‌اید. بسیاری از افراد در سنین نوجوانی و برخی دیگر در سنین جوانی و یا حتی میانسالی از این روش کارآمد استفاده کرده‌اند. شاید تا به حال شما هم در اطراف خود فردی را دیده باشید که دارای نامرتبی در ساختار فک است و یا ساختار نامتناسب دندان‌ها سبب شده تا فک نسبت به صورت کشیده شود و از این تکنیک استفاده کرده باشد. ما در این مقاله در ارتباط با ارتودنسی کاموفلاژ برای شما اطلاعات کاملی را گردآوری کردیم.

ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

این نوع ارتودنسی برای پوشاندن عیوب و مشکلات فک مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندانپزشک با استفاده از این نوع ارتودنسی، تناسب میان فک و صورت را برقرار می‌کند. ارتودنسی کاموفلاژ برای تمام افراد استفاده نمی‌شود و فقط در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از نظر دندانپزشک، فرد به آن نیاز داشته باشد، همچنین گاهی نیاز است تا فرد هم زمان با ارتودنسی کاموفلاژ یا همان ارتودنسی جبرانی، از جراحی‌‌های اصلاحی فرم چانه و یا جراحی فک نیز استفاده کند.

در گذشته دندانپزشکان بسیاری برای رفع عیوب دندان‌ها و ایجاد فضا در فک برای برقراری تناسب دندان‌ها، از تکنیک کشیدن دندان بهره می‌بردند، اما امروزه این تکنیک به عنوان آخرین روش پیشنهاد می‌گردد و تا جای ممکن هیچ دندانی را از دهان حذف نمی‌کنند. بسیاری از افراد به دلیل ناهنجاری در ناحیه فک، اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند و برای رفع آن به دنبال بهترین جراح و دندانپزشک هستند. کاموفلاژ برای رفع ناهنجاری‌های فک پایین توسط متخصص ارتودنسی برای افراد انجام می‌گیرد.

ارتودنسی کاموفلاژ برای اصلاح ناهنجاری‌های فک پایین و عیوب دندان است.
ارتودنسی کاموفلاژ برای اصلاح ناهنجاری‌های فک پایین و عیوب دندان است.

کاموفلاژ به چه معناست؟

این اصطلاح به معنای پوشاندن و مخفی کردن است که برای پوشاندن و از بین بردن عیوب دهان و فک کاربرد دارد. بسیاری از افراد دارای عقب رفتگی در ناحیه فک هستند و ظاهر ناخوشایندی برایشان به همراه دارد و برخی دیگر دارای بیرون زدگی در ناحیه فک هستند که همه این موارد با کاموفلاژ قابل رفع شدن است. زمانی که ناهنجاری‌های اسکلتی در فک فرد ظاهر می‌شود، مشکلات عمده بسیاری به همراه دارد که به عنوان مثال تکلم را برای فرد با اختلال مواجه می‌کند.

انواع ارتودنسی کاموفلاژ

برای درمان ناهنجاری فک، دو نوع ارتودنسی جبرانی یا ارتودنسی کاموفلاژ وجود دارد:

 • ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی
 • ارتودنسی همراه با جراحی فک

ارتودنسی جبرانی برای درمان ناهنجاری‌های فک مناسب است اما در صورتی که نیاز به جراحی وجود نداشته باشد.

در ارتودنسی کاموفلاژ همراه با جراحی لازم است که جابجایی دندان‌ها همراه با فک به طور همزمان انجام شود و یا مشکلاتی نظیر انحراف فک، تنگی فک و غیره برطرف شوند. ناگفته نماند که اگر تنگی فک زیاد نباشد، بدون جراحی فک، قابل درمان است. توصیه می‌شود که برای انجام هر یک از انواع ارتودنسی کاموفلاژ، به بهترین دندانپزشک مراجعه نمایید تا این روند درمانی به بهترین نحو انجام شود.

اهداف ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

گاهی میزان مشکلات و ناهنجاری‌های فرد به قدری نیست که به طور کامل رفع نشود، اما گاهی میزان این ناهنجاری‌‌ها به حدی است که به طور کامل برطرف نخواهد شد. در ارتودنسی کاموفلاژ با استفاده از تکنیک‌های متعدد، موقعیت دندان‌ها را طوری طبقه‌بندی و جایگذاری می‌کنند که در ظاهر بیرونی برای سایر افراد قابل تشخیص نباشد. برخی از اهداف ارتودنسی کاموفلاژ:

 • اصلاح جلو بودن فک
 • اصلاح عقب بودن فک
 • رفع عارضه تنگی فک
 • بهبود انحراف فک
 • کم و زیاد کردن ارتفاع صورت
 • ایجاد زیبایی در صورت فرد
 • برقراری ترتیب در دندان‌ها
 • اصلاح عملکردی دندان‌های نیش
 • ایجاد نظم در محور دندان‌ها
 • دارای دوران نقاهت بسیار ساده
 • حذف استفاده از روش‌های جراحی
 • دارای هزینه‌های به نسبت مناسب نسبت به جراحی

آیا مشکلات فک به طور کامل با ارتودنسی کاموفلاژ رفع میشود؟

بستگی دارد که مشکلات و ناهنجاری‌های مربوط به فک، با چه عاملی به وجود آمده باشند. این نوع اختلالات معمولاً به دلایل ژنتیکی به وجود می‌آیند و معمولاً به فرم جلو زدگی فک و با احتمال کمتر با عقب رفتگی فک همراه است. در صورتی که فک بیمار دارای اختلالات جزئی باشد و در رده سنی نوجوانی و جوانی پیگیری لازم درمانی انجام شود، احتمال بهبود نیز بیشتر از سایر افراد است. در حالی که اگر بیمار برای انجام این نوع ارتودنسی در رده سنی بالایی قرار داشته باشد، به دلیل داشتن گونه‌‎ای استخوانی با استحکام بیشتر، درمان اختلالات سخت‌تر بوده و ممکن است که در نهایت به جراحی فک نیاز پیدا شود.

چه افرادی نمیتوانند از ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند؟

انجام ارتودنسی کاموفلاژ برای برخی افراد مناسب نیست. متخصص ارتودنسی ابتدا تمامی موارد مربوط به اصلاح فک با کاموفلاژ را بررسی می‌کند و گاهی ترجیح می‌دهد که از روش ایمپلنت دندان برای اصلاح ظاهری دندان و فک استفاده کند. ارتودنسی کاموفلاژ در دسته روش‌های اصلاح طرح لبخند قرار دارد و اگر به درستی انجام گیرد، فواید بسیاری خواهد داشت. ناگفته نماند که لازم است تا گاهی اوقات افراد قبل از انجام این روش، از ارتودنسی معمولی استفاده کنند تا به هم ریختگی دندانی آنها از بین برود و سپس از کاموفلاژ بهره ببرند. در صورتی که دندان‌های جلویی به شدت بیرون باشد نیز باید در درجه اول برطرف شوند و سپس از سایر تکنیک‌ها استفاده شود.

این روش دارای اهمیت بسیار زیاد است و افرادی که دندان قروچه دارند و یا از مشکل کم‌توانی ذهنی رنج می‌برند، نباید از این روش استفاده کنند، همچنین اگر از مشکلات مرتبط با لثه رنج می‌برید، ابتدا باید به بهبود آنها بپردازید. طول دوره درمانی ارتودنسی کاموفلاژ ممکن است که بیشتر از اندازه انتظار زمان لازم داشته باشد، که باید این مورد قبل از شروع درمان در نظر گرفته شود.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *