دندان‌ها تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد صحیح دستگاه گوارش دارند، اما نکته مهم دیگری که در مورد دندان‌ها وجود دارد این است که می‌‌توانند نقش بسیار مهمی بر زیبایی چهره داشته باشند، به همین دلیل افرادی که دچار نامنظمی دندان هستند، تلاش می‌کنند تا با استفاده از راهکارها و روش‌های درمانی در دندانپزشکی، دندان‌هایی زیبا و منظم داشته باشند.

به چه دلیل دندان ‌ها نامنظم می ‌شوند؟

همیشه چندین دلیل مهم برای تغییر شکل دندان‌ها وجود دارد که می‌توانند بیمار را با مشکل نامنظمی دندان مواجه کنند.

نامنظمی دندان و رشد کج دندان‌ها
نامنظمی دندان و رشد کج دندان‌ها

برخی از دلایلی که می‌تواند منجر به کجی و نامنظم شدن دندان‌ها شوند شامل موارد زیر هستند:

کوچک بودن فک

نخستین موردی که می‌تواند منجر به تغییر شکل دندان‌ها و عدم رشد صحیح آنها شود، کوچک بودن فک است. برخی از افراد زمانی که دندان‌های دائمی در آنها شروع به رویش می‌کنند، به دلیل نداشتن فضای کافی با مشکل کجی دندان و عدم رویش کامل دندان مواجه می‌شوند. در چنین شرایطی نیاز است که والدین در صورتی متوجه وجود مشکل در روند رویش دندان‌های فرزند خود شدندف در اسرع وقت به دندانپزشک متخصص مراجعه کنند تا درمان مناسب برای آنها آغاز شود.

عادت‌ های غلط

گاهی ممکن است دندان‎‌ها به علت داشتن عادات غلط از جمله مکیدن انگشت دست و یا استفاده از پستونک‌های غیر استاندارد در کودکان آشکار شود. به طور کلی زمانی که فشار غیر طبیعی بر دندان‌ها وارد شود، این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان دندان‌ها از ریشه دچار تغییر و جا‌به‌جایی شوند که اغلب می‌تواند ظاهر فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

مشکلات غیر طبیعی

در برخی موارد دلیل نامنظمی دندان‌ها یک عامل غیر طبیعی است که به ندرت در برخی از افراد دیده می‌شود، به عنوان مثال فرد ممکن است تعداد دندان‌های بیشتری نسبت به سایر افراد داشته باشد. در چنین شرایطی اگر دندان اضافه کشیده نشود، مشکلات جدی از جمله نامنظمی دندان‌ها آشکار خواهد شد.

رشد دندان عقل

در بسیاری از موارد دیده می‌شود که پس از رویش دندان عقل، نامنظمی و کجی دندان آشکار خواهد شد. به این دلیل که دندان‌ها عقل در فضایی از دهان و استخوان فک قرار می‌گیرند که جای کافی برای رشد وجود ندارد، سایر دندان‌ها تحت فشار قرار گرفته و از تغییر شکل می‌دهند و فرم آنها غیر طبیعی خواهد شد.

توصیه می‌شود زمانی که دندان‌های عقل شروع به رویش می‌کنند، برای بررسی وضعیت فضای رشد دندان‌ حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز برای حفظ نظم دندان‌ها، دندان عقل کشیده شود.

درمان نامنظمی دندان

در گذشته مشکلات زیبایی دندان غیر قابل درمان بود، اما با گذشت زمان و پیشرفت علم در حوزه دندانپزشکی این امکان فراهم شد تا با استفاده روش‌ها و راهکارهای درمانی مختلف، بتوان دندان‌های زیبا و منظم داشت.

برخی از روش‌هایی که امروزه برای درمان نامنظمی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است:

ارتودنسی دندان

نخستین روشی که برای درمان نامنظمی دندان‌ها ارائه شد، ارتودنسی دندان بود. ارتودنسی که یک راهکار موثر برای تغییر فرم دندان‌ها است، کمک می‌کند تا بسیاری از ناهنجاری‌های مربوط به فک و دندان درمان شوند.

ارتودنسی یک روش درمانی بلند مدت است که برای رسیدن به نتایج مورد نظر نیاز به صبر و حوصله دارد. در این روش با استفاده از سیم‌های مخصوص با تحت فشار قرار دادن دندان‌ها سعی می‌شود تا آنها را در جای مناسب خود قرار دهند. البته گاهی نیز ممکن است که برای ایجاد فضای بیشتر در فک بیمار، نیاز باشد تا تعدادی از دندان‌ها از جمله دندان عقل کشیده شود، تا بتوان کمک کرد دندان‌ها در جای مناسب خود قرار بگیرند.

لمینت دندان

لیمنت دندان یک روش در عمل دندانپزشکی است که کمک می‌کند تا بتوان در بسیاری از موارد علاوه بر ایجاد نظم، دندان‌هایی خوش‌رنگ و منظم داشت.

در برخی از موارد که درصد نامنظمی دندان‌ها بالا باشد، پیش از انجام لمینت نیاز است تا ارتودنسی انجام شود، اما زمانی که نامنظمی دندان‌ها در وضعیت حاد و پیشرفته نباشد گاهی می‌توان تنها با تراشیدن دندان، روکش لمینت را بر روی دندان قرار داد، البته لمینت دارای انواع مختلفی است که با توجه به شرایط بیمار و تشخیص دندانپزشک، نوع مناسب برای درمان نامنظمی دندان استفاده می‌شود.

برای درمان نامنظمی دندان چه کار کنیم؟

برای درمان کردن دندان‌های نامنظم می‌توانید با کلینیک تخصصی دکتر پانته آ بلندیان در تهران با شماره 09302545284 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام دهید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 3]

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *